Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych wyposażone jest w unikatową aparaturę badawczą. Wyodrębnić w nim można cztery stanowiska pomiarowe służące do wykonania szeregu analiz takich jak: pomiary podatności magnetycznej różnych substancji w szerokim zakresie wartości; zjawisk w polu magnetycznym z zakresu transportu masy, pędu i energii oraz pracy urządzeń w statycznym polu magnetycznym o różnej indukcji magnetycznej; separacji związków o różnych własnościach magnetycznych; wpływu pola magnetycznego na strukturę materiałów; wpływu pola magnetycznego na substancje organiczne czy automatycznego pomiaru kinematycznego współczynnika lepkości w szerokim zakresie wartości.

 

Stanowiska pomiarowe

układ do pomiaru gęstości i lepkości płynów

Układ składa się z lepkościomierza iVisc, kapilary Ubbeloohde'a, pikometru oraz wagi laboratoryjnej. Urządzenie pozwala zmierzyć kinematyczny współczynnik lepkości i gęstość jednocześnie, w funkcji temperatury badanego płynu.

 

stanowisko do pomiaru podatności magnetycznej

Stanowisko umożliwia pomiary podatności magnetycznej gazów, cieczy i ciał stałych; zarówno paramagnetycznych jak i diamagnetycznych. Możliwe jest również zmierzenie podatności magnetycznej podczas przepływu.

 

stanowisko do homogenizacji mieszanin wielofazowych i wieloskładnikowych

Stanowisko wyposażone w homogenizator ultradźwiękowy z sonotrodą. Możliwa jest praca w trybie ciągłym oraz pulsacyjnym.

 

układ do analizy zjawisk zachodzących w silnym polu magnetycznym

stanowisko składa się z magnesu nadprzewodzącego, łaźni wodnej, zasilacza, systemu aktywizacji danych i komputera. Magnes nadprzewodzący ma możliwość generowania pola magnetycznego o maksymalnej indukcji magnetycznej 10 T; szybkość zmiany pola magnetycznego od 0 T do 10 T wynosi 10 minut. Wnętrze urządzenia chłodzone jest za pomocą aparatury kriogenicznej do 3.5 K.

 

Możliwości badawcze

  • pomiar podatności magnetycznej różnych substancji w szerokim zakresie, zarówno dla diamagnetyków jak i paramagnetyków;
  • analizy zjawisk w polu magnetycznym z zakresu wymiany ciepła;
  • analizy funkcjonowania urządzeń w statycznym polu magnetycznym o różnej indukcji magnetycznej;
  • analizy separacji związków o różnych własnościach magnetycznych;
  • analizy wpływu pola magnetycznego na strukturę materiałów;
  • analizy wpływu pola magnetycznego na substancje organiczne.

Dodatkowe informacje

lokalizacja: budynek B3, sala P03 (piwnica)

Opiekun Laboratorium: dr hab. inż. Elżbieta Fornalik-Wajs, prof. AGH